Pontosan tudjuk kinek hogyan kéne viselkednie,
és ha nem elvárásainknak megfelelően történnek a dolgok, igen csak kiborulunk?
Lehet, hogy csupán a gondolkodásunk játszik velünk, és mégsem egyetlen elviselhető megoldás létezik?
Megmutatjuk, hogyan könnyíthetsz az életeden az által, hogy józan eszeddel kiütöd a nyeregből a félrevezető logikai bakugrásokat!
Henrik ambíciózus ember. Első vágya egy jobb motor volt, aztán jött a kocsi, a lakás. Azon veszi észre magát, hogy ingerült, érthetetlen hibákat vét, állandóan kialvatlan. Szabadságra azonban nem megy, bár már egy éve sem volt. Úgy érzi nem állhat le, muszáj dolgoznia, el kell érnie a következő célját, a medencés kertes házat.
Stella egyre elégedetlenebb kapcsolatával. Párja, Dani úgy tűnik, nem is törődik vele, hiszen tudnia kellene, Stella mire vágyik. Tudnia kell, hogy Stella abból érzi, hogy szeretik, hogy nem csak akkor hoznak neki virágot, mikor születésnapja van vagy évfordulójuk, tudnia kellene, hogy semmit nem utál jobban, mint azt, ha egy vitás kérdést nem beszélnek ki, hanem feszülten elalszanak. Dani pedig úgy fest, nem tudja. Más kérdés, hogy Stella sem mondta még soha.
Henrik és Stella ugyanannak a logikai bakugrásnak az áldozatai, amit kell és kellene állításoknak hívunk az elkövetésekor használt szavak alapján.
NEM ÉLHETEK NÉLKÜLE
avagy
MI NÉLKÜL NEM ÉLHETEK VALÓJÁBAN?
A kell és kellene szavak nagyon erős kényszert fejeznek ki, és olyan érzetet keltenek, mintha az adott dolog alapvető szükségletünk lenne, mint mondjuk a víz vagy a levegő.
Segít tisztábban látni, ha eljátszunk a gondolattal, mi történne, ha szükségesnek hitt dolog elmaradna?
Belehalnánk?
Lenne esetleg előnye is?
Az előny vagy a hátrány több és súlyosabb, ha az életünk egészét nézzük?
Melyiket lenne kár kihagyni egy teljes életből?
Melyiket hiányolnánk igazán halálos ágyunkon fekve, visszapillantva az életünkre?
És amúgy mi a legjobb abban, hogy elérjük a vágyott célunk?
Henrik pl.
-észrevehetné, hogy valószínűleg alapvetőbb szükséglete, hogy kipihenje magát, mint hogy egy héttel hamarabb vegyen meg az eddig felhalmozott javak tetejére egy sokadikat.
-Arról nem beszélve, hogy ha kipihenné magát, akkor elkerülné a baleseteket, melyek a sokadik cél elérésével szemben VALÓBAN szükségesek a hosszú élethez,
-mi több, valószínűleg munkafronton is jobban jeleskedne, ha nem lenne kifacsart állandóan.
-Az olyan lelki egészséghez szükséges dolgok, mint a szabadidő spontán, örömteli társas eltöltése, programok a családunkkal szintén megérnék talán azt a késlekedést ami a házvásárlás projektben beállna. (Már ha beállna egyáltalán.)
-Főleg ha Henrik abba is belegondol, hogy a medencés kertes ház megvételében valójában az olyan csábító neki, hogy úgy véli, akkor végre pihenhet és a családjával lehet.
De hisz nem szükséges ezzel a ház vételig várni!
Olcsóbban is hozzájuthat már most!
AZ EGYETEMES IGAZSÁG
A kell és kellene szavak olyan érzetet is keltenek, mintha az, amire mi vágyunk egyetemes, mindenkire jellemző igény lenne, mintha nem csak mi működnénk így, hanem mindenki más is.
Ha szomjasak vagyunk valószínűleg mindannyian folyadékot fogunk felkutatni, és magunkhoz venni, azonban ha szeretetre vágyunk, nem biztos, hogy ugyanarra gondolunk.
Valaki egy szimpla hétfőn “csak úgy” kapott rózsacsokornak örül,
de ha Stella párja korábbi tapasztalataira épít
-pl. előző barátnőjére, aki Stellával szemben beszélt az igényeiről, és aki Dani tudtára adta, hogy megjátszós udvariassági körnek tartja a virág vásárlást és azt is, hogy sokkal többet ér a szemében egy finom vacsora, -
teljesen logikus, hogy azt a következtetést vonta le, hogy akkor tesz jót egy nővel, ha eteti, nem pedig ha virágokkal halmozza el.
Így hát amikor Dani a legnagyobb jó szándékkal főz egy zaftos pacalt szombaton, legnagyobb megdöbbenésére Stella már-már meg fog sértődni rajta, ahelyett, hogy örömmel töltené el.
Rengeteg fölösleges munkától és sértődéstől óvhatjuk meg magunkat, és megoldást találhatunk az addig feloldhatatlannak hitt ellentétekre, ha a “kell”-t “jó lenne” -re és “így szeretném” - re cseréljük.
Nyilván van olyan helyzet, ahol helytálló a kell használata,
innunk kell, hogy 3 nap után is életben maradjunk,
meg kell értenünk saját működésünket ahhoz, hogy minden téren jól boldoguljunk az életben,
De jóval kevesebbszer indokolt a kell használata, mint többségünk véli.
Ha a fentiekben ismertetett szempontokba belegondolunk, eldönthetjük, reális-e kényszerítő erejűnek és általános érvényűnek gondolni azt,ami épp a fejünkben jár,
vagy megkönnyebbülve nyugtázhatjuk, hogy nem az,
és ráfordulhatunk valódi igényink kielégítésére, immáron a megfelelő igényre válaszolva és a megfelelő módszerekkel.
További logikai bakugrásokról olvashatsz az alábbi cikkeinkben:
Fekete-fehér/ szélsőséges gondolkodás
Katasztrofizálás avagy miért festjük az ördögöt a falra
Túláltalánosítás
Címkézés/ megbélyegzés
Magunkra vétel
Írta: Böhönyey Márta és Tóth Melinda