A pszichorendeles.hu Mikulása egy hasznos csemegét hozott a puttonyában, amit mostantól Ti hordhattok a zsebetekben!
Ha előkapod Coping Card-ot, megnyílik az út céljaid felé!
Mit is jelent ez pontosan? Mire jó a coping card?
Van, hogy egy kis löket is elég, hogy elinduljunk a céljaink felé vezető úton: elég csak megfogalmazni a célt, és emlékeztetni magunk rá. Aztán, ha idővel eredményeket produkálunk, nem elfeledkezni róla, hanem tudatosítani, és megveregetni saját vállunkat érte.
Van viszont olyan akadály, amit nem veszünk ilyen könnyedén, s van olyan, amely annyiszor fog ki rajtunk ahányszor csak nekiveselkedünk.
Egy helyben topogásunk oka sokszor nem a körülményekben, hanem a mi gondolkodásunkban és/vagy viselkedésünkben keresendő, és akkor léphetünk át végre az akadályon, ha a megmérettetés előtt edzünk és formaidőzítünk.
Visszatérő problémáink gyakran egyazon gondolatból táplálkoznak.
Például azért csattanunk fel váratlanul egy apró kellemetlenség kapcsán otthon, mert az azt megelőző időszakban nem akartuk megbántani a párunkat “piszlicsáré” kritikáinkkal, és hasonló oka volt annak is, hogy munkahelyünkön magunkra vállaltunk rengeteg kapacitásunkat meghaladó plusz feladatot, mert pl. kolléganőnk olyan kétségbeesetten kért rá.
Amikor “helyzet van”, lehet, hogy nehezen kapcsolunk, lefagyunk, még akkor is, ha előtte otthon már átgondoltuk, hogy időnként hasznos és jogos lenne ellenkezni másokkal.
Erre is van megoldás: készíts személyedre szabott coping card-ot, azaz megküzdő viselkedés kártyát az alábbi szempontok szerint!
Tehát készülj elő bevetés előtt!!
1. Fogj egy zsebbedugható méretű papírlapot, és az egyik oldalára írd rá, hogy a helyzetben, amire készülsz, milyen kételyeid fognak várhatóan felmerülni saját magad kapcsán.
Pl. nincs jogom számon kérni a kollégámat, amiért velem végezteti el az ő feladatait, és egyébként sem vagyok olyan bátor, hogy ilyet a szemébe mondjak.
2. A kártya másik oldalára pedig írd fel, mik azok a dolgok, amikre ”élesben” szeretnél majd emlékezni.
Ide egyrészt érveket, múltbéli tapasztalatokat, visszajelzéseket sorolhatsz fel, amelyek joggal oszlatják el a kételyeidet.
Másrészt a reálisabb hozzáállásodon alapuló új fellépésed részleteit is rögzítheted.
Pl. mindannyiunknak van egy munkaköri leírása, ami szabályozza, miért felelünk, mire van jogunk. Ha engem jogtalan sérelem ér, ezért szót emelhetek, ebben semmi személyes vagy bántó nincs, még ha a kollégám esetleg magára is veszi. Valószínűleg képes is vagyok kiállni magamért, hiszen az elmúlt hetekben ezt meg ezt meg ezt a kihívást sikeresen megoldottam, kiderült, hogy sokra vagyok képes, ha legyőzöm a félelmeim.
A kritikus helyzetben, vagy azt megelőzően elő is kaphatod a kártyát, ha elakadnál, de sokszor az is elegendő, hogy korábban megírtad, és vissza tudsz gondolni az előre kimunkált megoldásra.
Sok sikert! Sorozatunk folytatódik.